niedziela, 26 czerwca 2016

Stan rynku palet drewnianych w Polsce - rola producenta w sektorze.

Jak aktualnie prezentuje się poziom funkcjonowania rynku sprzedaży palet w Polsce? 

1. Palety rynek dla niedźwiedzi czy byków?

PALETY DREWNIANE JUST IN TIME
PRODUKCJA PALET | SANTI | PRODUCENT PALET

Geneza sprzedaży palet drewnianych na świecie sięga lat 30-tych XX wieku. Nie jest zatem zaskakującym faktem to, że poziom konkurencji w tym segmencie rynku jest wysoki, a oferta produktów i usług wśród operatorów i skupów palet jest niezwykle bogata. Postaramy się zatem odpowiedzieć na pytanie: jak dokonać przekrojowego przeglądu ofert i wybrać tego dostawcę, który spełnia nasze wymagania. 


Nasz wpis pomoże Ci dowiedzieć się m.in.:
 • który z dostępnych rodzajów palet jest najczęściej stosowany w logistyce,
 • na jakie elementy powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy zakupie palet,
 • czy warto podjąć kroki związane z dalszą odsprzedażą zakupionych palet.

Metody klasyfikacji palet na rynku

Na rynku związanym z obrotem paletami drewnianymi znajdziemy kilka metod ich kwalifikacji.
 • Metoda I - stopień zużycia.
Pierwszą z nich jest oczywisty podział na NOWE oraz UŻYWANE. Palety nowe kwalifikowane są jako gatunek I. Użycie w ofercie tego zwrotu ma zapewnić klienta o tym, że otrzymuje towar starannie selekcjonowany i najwyższej jakości. Nieużywany i bez wad wpływających na nośność konstrukcji.
 • Metoda II - z certyfikatem EPAL | UIC | IPPC - przemysłowe | jednorazowe
Niektóre procesy związane z eksportem, dystrybucją i późniejszym składowaniem wymagają odpowiednich norm, które zagwarantują, że opakowanie w postaci palety nie zawiedzie. Równie ważne jest to czy w drewnie nie bytują szkodliwe dla organizmu człowieka mikroorganizmy. 
 • Metoda III - ostre krawędzie, okorowana - oflis, z korą.
Klienci bardzo często kierują się właśnie tym kryterium oceny. Niektóre wyroby oprócz wytrzymałości muszą prezentować odpowiedni poziom zachowanej estetyki wykonania gdyż często stanowią część ekspozycji towaru, który znajduje się na palecie.
Należy pamiętać, że drewno posiada właściwości fizykochemiczne stosowne dla danego gatunku. Palety drewniane i ich certyfikacja często prowadzi do podwyższenia ceny z ten sam powtarzalny produkt. Ponadto drewno posiada właściwości higroskopijne. Chłonie wilgoć z otoczenia. Czy suszenie początkowe znajdzie zastosowanie na końcu procesu ?Warto zastanowić się nad zmianą drogiej certyfikowanej palety na tańszą przemysłową poza zamkniętym poolem paletowym. 

Typy palet na rynku

Bez wątpienia najpopularniejszym rodzajem palety drewnianej w naszym położeniu geograficznym jest tzw. europaleta (z oznaczeniem EUR | EPAL | UIC). 

Te najpopularniejsze płaskie platformy przenośnikowe swoją historią rozpoczęły w latach 50-tych ubiegłego wieku. Rok 1950 i potrzeby rynku w Szwecji sprawiły, że to właśnie tam opracowano projekt konstrukcji palety, która jak okazało się później stała się uniwersalnym nośnikiem towarów na świecie, m.in. dzięki dostosowaniu do każdego typu wózków widłowych. 
Posiadająca certyfikat paleta EUR świeżo po zakończeniu działań związanych z procesem "produkcja palet" ma kilka charakterystycznych właściwości fizycznych. Waga takiej palety przy zachowaniu specyfikacji to około 25 kg. Waga palety przemysłowej o tej samej konstrukcji to około 30 kg. Wynika to z poziomu wilgotności desek zaraz po procesie suszenia komorowego. Wilgotność palety certyfikowanej ustalono na 22 % - czy paleta chłonąca wilgoć z otoczenia po zakończeniu procesu suszenia nadal zasługuje zatem na certyfikat ?

palety drewniane łódzkie
SANTI | PRODUCENT PALET - specjalista i ekspert
w dziedzinie produkcji palet i opakowań drewnianych. 
"Warto pochylić się nad tym, że certyfikaty, normy i regulacje to jedno, a potrzeby klientów to drugie." - dzieli się swoim doświadczeniem Robert Kaleta z firmy SANTI | PRODUCENT PALET zajmującej się produkcją palet. Firmy równie często poszukują również rozwiązań niestandardowych, dopasowanych do konkretnego towaru i sposobu jego przechowywania. Uniwersalność nie zawsze jest sprzyjająca. 

Rozmiary palet jakie znajdziemy na rynku są następujące (wg. obowiązującej klasyfikacji organizacji EPAL):


 • paleta EUR (800 x 1200 mm) – najbardziej powszechny typ
 • paleta EUR 2 (1200 x 1000 mm
 • paleta EUR 3 (1000 x 1200 mm)
 • paleta EUR 6 (800 x 600 mm)
Jak widać palety wykonane z drewna odznaczają się cechą jaką jest trudno osiągnąć pozostałym konstrukcjom - tą cechą jest posiadanie budowy modułowej! Trafiamy zatem do sedna popularności o praktycznej części wykorzystania palet z drewna. Palety te są z natury ekologiczne, łatwe w naprawie, łatwo poddają się modyfikacjom i cóż posiadają relatywnie niski koszt jednostkowego nabycia w opozycji do palet plastikowych czy nawet tych wykonanych z tektury falistej. Możliwości te sprawiają, że najczęściej wykorzystywane są w branży:
 • spożywczej,
 • chemicznej,
 • budowlanej,
 • metalowej,
 • farmaceutycznej, 
 • browarniczej.
Prowadzimy wielkoseryjną produkcją palet. Nasze palety to profesjonalny fabryczny wyrób powstający na automatach stanowiących najnowocześniejsze osiągnięcia z dziedziny tartacznictwa. Średni cykl życia naszej palety składa się z około 8 cykli - tłumaczy Robert Kaleta.
Na rynku znajdziemy firmy świadczące usługi związane z naprawą palet EUR. Posiadając stosowne uprawnienia swoją działalność naprawczą zaznaczają specjalnym "gwoździem naprawczy". Oznacza on, że należy po tej palecie spodziewać się sumiennego podejścia do procesu naprawy. Umieszczany jest w środkowej desce wierzchniej. 

Oferta firm produkujących palety w Polsce

Tradycyjne skupy palet opierają się na działalności pośrednika. Często są to palety niewiadomego pochodzenia. Obecnie producenci palet stawiają na doskonalenie własnych procesów i systemów sprzedaży eliminując przy tym kosztowną działalność pośredników w kanale dystrybucji palet drewnianych. Operatorzy paletowi tacy jak SANTI z siedzibą w Lututowie dysponują nowoczesnym zapleczem technologiczny. Posiadamy wydajne suszarnie i w pełni zautomatyzowane linie do montażu palet drewnianych o wydajności dochodzącej do 300 palet na godzinę. 

Dla finalnego odbiorcy oznacza to najwyższą jakość dzięki powtarzalności schematu połączeń oraz palety dostępne na wywołanie Just In Time. 

Zakup palet drewnianych - optymalizacje

Pewne jest to, że optymalizacji należy szukać w samym surowcu. Często drewno jest kupowane przez producentów w odległych leśnictwach gdzie ceny są niższe niż przy tych znajdujących się najbliżej zagłębi paletowych. "Udaje nam się wtedy uzyskać korzystniejszą cenę na nasze wyroby pomimo wysokich kosztów transportu" tłumaczy Robert Kaleta z firmy SANTI. 

logo firmy zajmującej się produkcją palet santi
SANTI | PALETY - ZOBACZ RÓŻNICĘ
"Często wysyłamy nasze palety wiele tysięcy kilometrów od miejsca ich wyprodukowania. Niektóre kraje są wręcz zorientowane na import palet ze względu nie niski poziom rozwinięcia tego sektora gospodarki z takich względów choćby jak brak dostępności potrzebnego surowca - wyjaśnia Robert Kaleta. Naszych klientów przyciąga wysoka dostępność naszych palet i maksymalnie krótki czas oczekiwania na dostawę. Chwalimy się naszym Just In Time. Zarządzamy mądrze i wg zasad Lean. Jesteśmy świadomi tego, że uczestniczymy w bezpieczeństwie za powierzony towar. Rozumiemy obawy związane z zakupem palet. 
Optymalizacja procesu zakupu dla klienta jest dla nasz niezwykle istotna. Zawsze zaczynamy od analizy potencjalnych potrzeb. Ukażemy poniżej jak powinno wyglądać prawidłowo sporządzone zapytanie ofertowe na zakup palet drewnianych w świetle naszych doświadczeń.


Co zatem powinno zwierać dobrze skonstruowane zapytanie ofertowe na zakup palet?

 1. Rodzaj palety
  Określamy wymiary. Podajemy czy będzie to paleta dwu czy czterowyjściowa (ilość otworów, w które można wsunąć widły wózka), czy jednorazowa, lub używana. Powinniśmy tu również zastanowić się także nad wyborem surowca (drewno iglaste lub liściaste).
 2. Wymiary (mm)
  Najpopularniejszy w Polsce wymiar palety to 800 x 1200 mm (typ EUR).
 3. Nośność (kg)
  Palety różnią się specyfikacją i techniką montażu. Warto podać kluczową informację. Pozwoli zachować potrzebne bezpieczeństwo.
 4. Grubość deski (cm)
  Dopasowujemy go w zależności od przeznaczenia palety. Standardową grubością europalety w Polsce jest 14,4 cm.
 5. Ilość
  Przy składaniu zapytania ofertowego pamiętaj o konsolidacji wolumenu.
 6. Przewidywane zapotrzebowanie
  W oparciu o analizę danych historycznych, ustal z dostawcą wielkość zapotrzebowania w okresie miesięcznym lub rocznym. W tym miejscu warto także wziąć pod uwagę dodatkowe koszty w postaci przechowywania palet. 
 7. Częstotliwość dostaw
  W transzach (ile, w jakim okresie czasu?) czy jednorazowa.
 8. Miejsce dostawy
  Odległość od naszej siedziby stanowi pewną część kosztów, którą powinniśmy uwzględnić.
 9. Stan używalności
  Nowa, używana, a może uszkodzona? Być może lekkie uszkodzenie nie obniży nośności palety, ale może obniżyć koszt jej zakupu?
 10. CertyfikaCzy paleta musi go w ogóle posiadać? Każdy producent w świetle prawa odpowiada za swój produkt i gwarantowane parametry poprzedzone badaniami.
 11. Budowa palety
  Posadowiona na klockach lub kantówce - to ważna informacja dla producenta.
 12. Przeznaczenie palety
  Inaczej skonstruowana będzie paleta do przewozu np. środków farmaceutycznych, artykułów spożywczych czy do przewozu piwa. Działamy zgodnie z przedstawioną przez klienta specyfikacją.

palety drewniane przemysłowe jednorazowe 1200x800 od producenta
SANTI | PRODUCENT PALET - NASZE KOMPETENCJE TO:
EMPATIA I TECHNOLOGIA - ROZUMIEMY OBAWY ZWIĄZANE Z ZAKUPEM PALET

PRODUKCJA PALET POMYSŁEM NA BIZNES

Palety drewniane to bez wątpienia dobro powszechne. Stosowane w procesie transportu, dystrybucji i magazynowania. Niezbędne w każdym zakładzie produkcyjnym. Ponadto obserwujemy ciągły wzrost popularności mebli wykonywanych z tego typu konstrukcji drewnianych. Stanowią one bowiem niebanalny dodatek do wystroju wnętrza, w którym się znajdują. Tanio można zakupić palety używane o różnym stopniu uszkodzenia. Poddają się ona łatwej naprawie i można je przywrócić do obrotu i sprzedać z odpowiednio wysokim zyskiem.

Rynek palet jest jednak dojrzały, a konkurencja silna i duża. Aby obecnie istnieć na rynku zgodnie z oczekiwaniami klientów nie może być mowy o małej rzemieślniczej produkcji. Przykład SANTI pokazuje, że należy działać zgodnie z zasadami Toyoty. Klienci oczekują palet dokładnie na czas bez utrzymywania kosztownych stanów magazynowych. Oczekują dużych szybko dostępnych serii. 

Współpraca z dużym operatorem paletowym to gwarancja dostępności towaru zawsze wtedy gdy jest on potrzebny. To gwarancja jakości i eliminacji problemów z eksploatacją palet na liniach do zautomatyzowanego pakowania i magazynowania. Duże zakłady to wreszcie bezpieczeństwo dostaw dzięki własnej flocie transportowej.

W branży związanej z produkcją i dystrybucją mamy wiele wyzwań. Kosztowna infrastruktura i problemy z dostępem do surowca to tylko nieliczne z nich. Obrót paletami coraz bardziej podlega regulacją i wkrótce bez odpowiednich certyfikatów potwierdzających przestrzeganie norm nie zdobędziemy odpowiedniego poziomu konkurencyjności. Certyfikaty wraz z całym szeregiem wdrożeń to niestety kosztowne elementy całego procesu produkcji.

Przeczytałeś artykuł ? Teraz wiemy, że znasz realia związane z rynkiem palet w Polsce!
Twój kontakt do produkcja palet przemysłowych i jednorazowych
Wizytówka firmy SANTI | PRODUCENT PALET

Pozdrawiamy,
SANTI | PRODUCENT PALET
ul. Lipowa 31 | 98-360 Lututów
NIP: 832 145 9249

Infolinia GsM: 785 385 432
e- mail: biuro@santi-palety.pl 

2 komentarze:

 1. Najbardziej znane są palety euro o wymiarach 80 cm na 120 cm, ponieważ wpasowują się idealnie w regał metalowy czyli taki który najczęściej stosowany jest na magazynach. Przewaga nad plastikowymi wynika główne z ciężaru jaki jest w stanie wytrzymać taka paleta.

  OdpowiedzUsuń