niedziela, 6 marca 2016

Rola organizacji EPAL w światowym obrocie paletami drewnianymi.

Geneza powstania EPAL jako organizacji zrzeszającej producentów palet drewnianych.

Palety drewniane - produkty podlegające systematyzacji.

Rozwinięcie skrótu EPAL stanowi ciąg słów stanowiących nazwę Ogólnopolski Związek Pracodawców Producentów Europalet.  Początek istnienia organizacji datuje się na rok 1999 gdzie to właśnie wtedy miało miejsce zawiązanie Polskiego Komitetu Narodowego EPAL. Członkowie tego zrzeszenia zajmują się produkcją i dystrybucją certyfikowanych palet ze znakiem EPAL. Ponadto w swoich szeregach "EPALOWCY" mają producentów maszyn i urządzeń oraz elementów złącznych w postaci gwoździ pierścieniowych o wymiarach zgodnych z kartą oceny palety. 

PKN EPAL działa zgodnie z najnowszymi standardami paletowymi. Kieruje nimi Unijna Norma EN-13698-1 oraz kodeks UIC 435. To właśnie dzięki tym wytycznym jesteśmy wstanie wykazać, że jest to świadomie działająca organizacja mająca na celu nałożenie wytycznych pozwalających na uzyskanie jak najwyższego poziomu wskaźnika jakości wprowadzanych do obiegu produktów. Firma SANTI | PRODUCENT PALET aktywnie stara się o licencję pozwalającą na produkcję palet ze znakiem EPAL. 

Komitet współpracuje z firmami posiadającymi w pakiecie świadczonych usług działania związane z controllingiem oraz audytem dzięki czemu jest wstanie na bieżąco kontrolować elementy procesu produkcyjnego u swoich licencjobiorców. EPAL przede wszystkim stawia na jakość i zgodność z dyrektywami i kartami oceny. Obecnie audyt z ramienia PKN przeprowadzany jest przez Bureau Veritas. Oprócz tego prowadzona jest aktywna współpraca z wieloma firmami logistycznymi dzięki której palety są na bieżące kontrolowane na każdym poziomie łańcucha dostaw. 

Wymienność palet ze znakiem EPAL  - idea europejskiego poolu paletowego.


Warunki dotyczące wymienność palet stawiane są przez takie organizację jak EPAL oraz UIC. Każda tego typu transakcja przeprowadzana jest na zasadzie "paleta za paletę" lub też rozliczana jest na poczet przyszłych wynikających z obrotu paletami należności. Wiele firm wykorzystujących palety ze znakami EUR | EPAL | UIC używa ich nie tylko ze względu na jakość, którą mogę przecież również zaaferować palety przemysłowe o tożsamych wymiarach ( notabene producent palet SANTI oferuje tego typu konstrukcje ) ale również ze względu na właśnie możliwość ich wymiany z firmami będącymi dostawcami bądź odbiorami produktów schodzących z linii produkcyjnej. Paleta tego typu charakteryzuje się bardzo krótką drogą transportową ze względu na jej powszechną dostępność. Polska to największy po Niemczech producent palet ze znakiem EUR. Na całym świecie istnieje 1500 licencjobiorców. Ponadto paleta ta jest z natury ekologiczna i bezpieczna dla środowiska. Łatwo poddaje się utylizacji oraz recyklingowi czy zmianie pierwotnego przeznaczenia. Przykładem tego mogą być właśnie meble z palet używanych bądź nowych. 

Obecnie szacuje się, że w światowym obiegu znajduje się blisko 450 mln sztuk europalet, a popyt na nie wciąż rośnie co sugeruje się tzw. tort paletowy podlega ciągłemu podziałowi i konsumpcji. Cechuje je standaryzacja i ujednolicenie. Równie ważna jest także standaryzacja wymiarów dostosowana do urządzeń transportu kołowego i regałów magazynowych. 

Wszystkie palety ze znakiem EPAL podlega oznaczeniu klamrą kontroli jakości - jest to gwarant jakości EPAL. Ważne jest aby pamiętać, że wszystkie płaskie konstrukcje paletowe, które zostały naprawione, po uprzednim uszkodzeniu mają nadawany ceryfikat w postaci umieszczenia w środowym wsporniku palety tzw. gwoździa naprawczego z logiem organizacji.

Dziękujemy za poświęcony czas i uwagę. Zapraszamy do naszych kolejnych artykułów mających na celu pokazanie jak produkcja palet wpływa na jakość i systematyczność dostaw palet do klienta docelowego. 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą po kliknięciu w poniżej zamieszczony obrazek:


Katalog palet 2016
Katalog palet SANTI | PRODUCENT PALET 2016

Produkcja palet | SANTI | Producent palet - wszystkie prawa zastrzeżone. 
Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz